Dovolená 2006 - Cesta kolem Sicílie II.

19. března 2007 v 20:52 | Lubomír |  Cestopisy
12. den 25.6.2006 odjíždíme z Siculiana Marina v 8,30 hod. Vracíme se na silnici SS115 Trasa a naše první zastávka je v Agrigentu. Tam jsme si prohlídli uličky středověké části města. Antickou část Agrigenta, Akragas, řecké chrámy, jsme vynechali. Přeci jen jsme již jedny řecké vykopávky zhlédli minulý den.
Měli jsme však smůlu, tam, kam jsme se chtěli podívat, bylo ten den zavřeno. Byla totiž neděle a tu Italové drží dokonale. Nikde se nedělá a je všude zavřeno. A na Sicílii to dodržují ještě důsledněji. Tak jen procházíme ty nejzajímavější uličky.
Odjíždíme v 10,30 hodin a z auta si z povzdálí prohlížíme antické chrámy. Ten den sluníčko opravdu pálilo a tak se zastavujeme na vykoupání na pláži před městem Gela.
Pak už sjíždíme z SS115 na SS194 jen na prohlídku města Ragusa. Zaparkovali jsme sice docela dobře v uličce u Basilica San Giorgo, ale bylo takové vedro, že prohlídka byla dosti únavná. Ale stálo to za to.Tak se moc nezdržujeme a jedeme dál.
Tady jsme trochu bloudili.Vyjeli jsme z Ragusy po dálnici ale nenašli jsme odbočku na SS115 a tak jsme přijeli skoro k Marina di Ragusa. Hledáním té správné cesty jsme se najednou ocitli u města Scicli. Bylo to pěkné starobylé město v údolí kde se stékají řeky Modica a Cava di Santa Maria. Byly zde pěkné pohledy na celé město z výšky hor nad městem. Na SS115 jsme se vrátili u města Modica a pokračovali na Ispicu a dále na nejjižnější jih Sicílie. Našim cílem byl malý ostrov Correnti.
Kolem 18,00 hodiny jsme dosáhli cíle. Na ostrov jsme se museli přebrodit po zbořené a zatopené cestě. Následovala prohlídka a koupání na nejjižnějším cípu Sicílie, ale také Itálie. Mimochodem, je to na úrovní severního Tuniska.
Potom jsme si projeli město Portopalo při hledání místa na spaní. To jsme našli za přístavem u starého mola. Museli jsme se však vrátit za jižní cíp. Místo nocování Tam jsme zajeli polní cestou, na které jsme si také posbírali pár melounů. Byly dobré. A to v průvodci píší, že jižní cíp Sicílie je neúrodný. Celkem klidná a pohodová noc, i když bylo dosti teplo. T = 78943
13. den 26.6.2006 jsme vyjeli v 8,45 hodin směrem Na Portopalo di Capo Pissero a dále podél pobřeží na sever. Trasa Naše první zastávka byla hned za Portopalem a to na pěkné pláži s koupáním a opalováním. Tam jsme měli první technický problém. Rozbil se kabel k ledničce. Provizorně opraveno a napojeno napřímo za autozapalovačem.
Další naší zastávkou bylo město Noto. Barokní pohádkové městečko, které působí ze všech měst na Sicílii nejjednotnějším dojmem. Pohled na medově žlutou vápencovou idylu vyvolává nadšení i u ignorantů umění. Po silném zemětřesení v roce 1693 bylo staré Noto téměř zcela zničeno. Ti, co přežili zkázu se odstěhovali a znovu vystavěli mnohem krásnější město na terase jižních výběžků Monti Iblei. Behem několika málo desetiletí bylo postaveno 15 paláců, 19 klášterů a 23 kostelů. Zvláště působivá je katedrála San Nicolo a kostel San Francesco. Prohlídka byla pěkná až na to, že bylo příšerné vedro.
Po prohlídce města, které bylo opravdu plné památek jsme se vydali po SS115 dále na sever směr Siracusa. Cestou jsme ještě jednou zajeli k moři a to u města Fontane Biachle, kde jsme se naobědvali a poleželi na pěkné pláži. Samozřejmě bylo i koupání a šnorchlování. Byli jsme tam celé odpoledne a na večer jsme jeli dále a navštívili město Siracusa. Česky Syrakusy, je rozděleno na dvě části a to stará část na ostrově Ortigie, spojeném s pevninou dvěma mosty. O kus dál do vnitrozemí se nacházejí ruiny z řecko-římského období. No i my jsme si rozdělili prohlídku Syrakus na dvě části. Večer jsme si prohlídli starou část na ostrově a řecko-římské ruiny jsme si nechali na druhý den.
Kde přespíme jsme si vyhlídli již dříve. Vracíme se na pláž, kde jsme strávili horké odpoledne opalováním, plaváním a lenošením. Bylo to klidné místo ale noc byla co se týče horka nejhorší. Otevření dveří auta dokořán nepomáhalo a tak Alenka si ustlala vedle auta na zemi. Ono většinou ráno kolem sedmé hodiny bylo na teploměru kolem 25 stupňů celsia. No a tuto noc to bylo ještě více. Bylo to také tím, že jsme byli pod vysokými stromy a větřík nikde. T = 79041 Místo nocování
14. den 27.6.2006 odjíždíme zpět do Syrakus a hledáme památky z řecko-římského období. Měli jsme štěstí a parkujeme přímo u vchodu na křižovatce pod stromy. Karabinier nám hlídá auto a zastavuje provoz abychom mohli přejít hlavní silnici.Vstupné do areálu kde je řecké divadlo, "Dionýsiovo ucho" a římský amfiteátr je 6 Eur na osobu. No k vidění nic moc.
Syrakusy řecké divadlo
Tento den bylo v plánu dojet až pod sopku Etnu Trasa k městečku Nicolosi. Ze Syrakus jsme jeli po SS114 na město Catánia. Tam jsme zaznamenali dosti vážný technický problém na autě. Bylo potřeba opravit výfuk, respektivě zavařit u příruby. No hledáme nějaký servis a podle cedulí u silnice zajíždíme do Iveco servisu. Totální neochota ale poslali nás k Fordovi. Tam jen výměnou celého výfuku, který stejně na skladě neměli. Hledáme dále a je nám jasné, že značkové servisy nám nepomůžou. Tak nejaký ten malý opravář aut. U cesty vidíme autovrakoviště a tak tam zajíždíme. No neměli svářecí agregát ale poslali nás k sousedovi-autoopravně a tam nám to za 20 Eur zavařili běhel 15 minut. Ani výfuk nevyndávali z auta. Sláva bylo po problému a můžeme dál. No jen ještě bychom se mohli vykoupat. Tak od 16.00 do 17,00 bylo koupání na veřejné pláži. Místo koupání Pak už jedeme dál k Etně. Městem Nicolasi jsme jen projeli a stoupáli po pěkných srpentýnách dále blíže k Etně. Zaparkovali jsme až na velkém parkovišti u lanové dráhy. To byl v podstatě nejvyšší možný bod kam lze dojet autem po silnici. Stabice "Cant,d´ Etna". To bylo i naše místo nocování. Místo nocování Ješte večér jsme si prohlédli okolí lanovky a také malý kráter jménem Silvestr. T= 79219
15. den 28.6.2006 jsme vstali brzo a spěchali k lanovce. Tam jsme si vystáli frontu u pokladen. Když jsme zjistili, kolik stojí vstupenka na lanovku, tak jsme to chtěli vzdát. No ale pak přeci jenom zvítězila naše touha za poznáním a vstupenku v hodnotě 45 Eur na osobu jsme si koupili. Tak jsme ulehčili peněženku o 90 Eur. Ale přeci, pod Etnou nebudeme stát každý rok a možná to byla poslední příležitost jí vidět z blízka.V ceně vstupenky byla jízda kabinkovou lanovkou, terením autobusem a průvodce. Samozřejmě jízda tam i zpět. Prohlídka byla pěkná a nebylo nutno litovat.
Ve 13,15 odjíždíme z parkoviště pod Etnou směr Santa Venerina Trasa a dále na Linguaglossa, Francavilia a k přírodní rezervaci Góla dell´Alcántara. Je to přes 20 metrů hluboký kaňon který na úbočí Etny vytvořila v čedičové hornině řeka Alcántara.Voda v řece nás pěkně ochladila. Měla jen 12 stupňů celsia.
No nedá se nic dělat a musíme dál. Po SS185 směr Naxos. Tam sjíždíme k moři a následuje krátké koupání na skalnatém břehu. Pak jedeme do Taormina. Tam parkujeme na silnici před vjezdem do města a jdeme na prohlídku. Taormina je známá jako turistické centrum Sicílie. Grandiózní pohled z řeckého divadla na Etnu neodmyslitelně patří k návštěvě Sicílie. Jen to divadlo už bylo zavřené. Návštěvní hodiny jsou jen do 19,00 hodin a my tam přišli v 18,50 hod. No a to už nás dovnitř nepustili. Škoda, tak si jen prohlídneme město. Ani fotky nám moc nevyšli, tak sorry.
Prohlídku končíme už za tmy a po příchodu k autu nás za stěračem čeká pozdrav ve výši 31 Eur za nesprávné parkování. Přesto, že jsme byli hned za cedulí s povoleným parkováním, byla tam jakási dodatková tabulka s nápisem v italštině s omezením. No chudák cizinec když neumí italsky.
Pak jedeme dál a to až před Messinu, kde hledáme místo na spaní. Místo nocování Přesto, že už bylo po půlnoci, tak bylo všude dosti živo a to i u moře. Noční koupání však muselo být. Ráno jsme zjistili, že pobřeží a pláž byla plná medúz. Bylo jen divné, že nás večer nežehly. T = 79341
16. den 29.6.2006 Odjíždíme z místa nocování a ranní koupání jsme zrušili (medúzy). Trasa Teplota 30,7 venku a 32,1 stupňů celsia v autě. Jedem směr Messina a hledáme kudy na trajekt. No celkem dobře značené a tak na jedné z mnoha křižovatek je ukazatel, trajekt do prava. Sláva jedeme tam, máme zelenou a tak odbočujeme. Ale - POZOR - nemí kam odbočit. proti nám stojí auta ve třech řadách. Je to snad jednosměrka a dělá si z nás ukazatel legraci? Ne není to tak to jen sicilianci jezdí jak se jim to hodí a do křižovatky se cpou tam kde je zrovna místo. Nezbývá nic jiného, než počkat, až mají oni zelenou a odjedou, a pak můžeme jet my. To že jsme stáli v křižovatce a BRZDILI PROVOZ VŮBEC NIKOMU NEVADILO. Tak to byl na závěr naší cesty po Sicílii dost dobrý bombónek. Ostatně, ono se tak jezdí na celé Sicílii. Naloďujeme se na trajekt v 9.00 hodin. Čistá doba plavby na špičku Itálie byla 25 minut. Na Italský břeh vjíždíme v 9.45 hod. a najíždíme na dálnici A3 směr Salerno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Graciela25Mcfadden Graciela25Mcfadden | E-mail | Web | 28. března 2012 v 12:37 | Reagovat

If you are in a not good position and have got no money to move out from that, you would require to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a>. Just because that would help you emphatically. I get bank loan every year and feel myself good just because of that.

2 beach brides dresses beach brides dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 8:47 | Reagovat

Hi there can I bring into play some of the acuity here in this way in if I provide a link underwrite to your site?
http://www.isdress.org

3 plus size formal cocktail dresses plus size formal cocktail dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 8:50 | Reagovat

I understand where your coming from, and I totally enjoy the opinion. It goes without saying I also love the design of your website, incredibly effective. Cheers.
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama